Σελίδες

Ηλεκτρονική διεύθυνση επικοινωνίας: ioannina74@gmail.com

Δευτέρα, 11 Απριλίου 2016

Η μεγαλύτερη βραδιά του ΠΑΣ μέχρι την … επόμενη!

pasgiannina-omadaΟ Βαγγέλης Πήχας γράφει στο προσωπικό του blog στο JOINSPORTS για τον δεκάλογο του αγώνα του ΠΑΣ Γιάννινα με τον Πλατανιά και τι σημαίνει για την ομάδα των Ιωαννίνων η νίκη επί των Κρητικών...

Την Κυριακή 10 Απριλίου 2016 θα την θυμούνται για πολλά χρόνια στον ΠΑΣ, για πολλούς και διάφορους λόγους!
Σας παραθέτω τον δεκάλογο του αγώνα με τον Πλατανιά, όπως τον έζησα περιγράφοντας το ματς για τα κανάλια NOVASPORTS.
10. Σε όλο τ0ν Μαραθώνιο του πρωταθλήματος οι παίκτες είχαν επαναλάβει αρκετές φορέςότι φέτος ο «Θεός» της τύχης και της μπάλας τους είχε εγκαταλείψει. Στο ματς με τον Πλατανιά τους αποζημίωσε για όλη την σεζόν.

9. Ο πανηγυρισμός στο δεύτερο γκολ παικτών και τεχνικής ηγεσίας απέδειξε με πόση προσήλωση, αγωνία αλλά και άγχος, περίμεναν αυτό το ματς όλοι μετά τα καλά μαντάτα της αδειοδότησης.
8. Η αλλαγή του Ίλιτς, καταγράφηκε ως η μεγαλύτερη σε χρονική διάρκεια που έχει γίνει ποτέ σε αγώνα Σούπερ Λιγκ. Διήρκησε 28 ολόκληρα λεπτά αφού την ώρα που έβγαινε ο Σέρβος εκτός αγωνιστικού χώρου, έπεσε η τάση του ρεύματος και το ματς διακόπηκε.
7. Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Μανιάς και για τα δύο τέρματα που πέτυχε αλλά και για το γεγονός, ότι ήταν το τελευταίο παιχνίδι του με την φανέλα του ΠΑΣ στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος. Τώρα αν ο ΠΑΣ παίξει στα PLAY OFF αλλάζουν τα δεδομένα. Εννοείται ότι κάνουμε την επισήμανση διότι το συμβόλαιό του λήγει το καλοκαίρι.
pasgiannina-omada
6. Για πρώτη φορά φέτος ο ΠΑΣ – ο οποίος έχει μία από τις χειρότερες άμυνες φέτος στο πρωτάθλημα – κινδύνεψε, αλλά δεν υπέπεσε σε κάποιο τραγικό λάθος, το οποίο θα ήταν μοιραίο. Κράτησε το μηδέν στην άμυνα για ένατη φορά φέτος, ενώ παρέμεινε για μία ακόμη αγωνιστική αήττητος, θυμίζω έχει να χάσει από την 22η αγωνιστική από τον Παναθηναϊκό στα Γιάννινα.
5. Η ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν όσοι βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου. Με ωραίο μπιζάρισμα έσπρωχναν την ομάδα προς την επιτυχία ενώ ταυτόχρονα παρέμειναν στις θέσεις τους, δημιουργώντας ωραία ατμόσφαιρα και στην διάρκεια της διακοπής που κράτησε περίπου μισή ώρα.
4. Το κοουτσάρισμα του Γιάννη Πετράκη. Λένε ότι από ψηλά βλέπεις καλύτερα έναν αγώνα – αλλά ο Παράσχος που ήταν τιμωρημένος κι έβλεπε το ματς από τα επίσημα και χωρίς …το άγχος του αγωνιστικού χώρου – έχασε στα ίσα, από τον μετρ σε αυτό το παιχνίδι, Κρητικό τεχνικό. Ο οποίος διάβασε καλά το ματς στα πρώτα του λεπτά, όταν και πίεζε ο Πλατανιάς. Με την καθοδήγησή του, οι παίκτες του έκλεισαν τους χώρους, ενώ κατάφεραν με τις αντεπιθέσεις να προηγηθούν των κρητικών που είχαν και την κατοχή της μπάλας και ευκαιρίες δημιουργούσαν.
Η φαεινή ιδέα να αντικαταστήσει τον εξαιρετικό Ίλιτς με το Ηλιάδη έδωσε το δεύτερο γκολ στον ΠΑΣ αφού το μισό τέρμα ανήκει στον «Μπόμπα». Ταυτόχρονα η αλλαγή του συστήματος στα τελευταία λεπτά σε 4-5-1 από 3-5-2 προσέδωσε στην ομάδα και βάθος αλλά και πλουραλισμό παικτών πίσω από την γραμμή του κέντρου σε αυτή την δύσκολη περίοδο.
3. Η διακοπή του ρεύματος λειτούργησε υπέρ του ΠΑΣ καθώς με το που ξεκίνησε ξανά το παιχνίδι οι Γιαννιώτες έκαναν το 2-0 και ουσιαστικά σφράγισαν την μεγάλη νίκη. Πριν την διακοπή ο Πλατανιάς πίεζε ασφυκτικά τον ΠΑΣ αποδεικνύοντας πόσο ποιοτική και καλή ομάδα είναι.
2. Το όνειρο των PLAY OFF κρατά τρία χρονιά και για τα περισσότερα παιδιά που έζησαν την απογοήτευση των προηγούμενων ετών αυτό το ματς ήταν δίχως …αύριο. Αυτό το πάθος και ο ζήλος για τη νίκη φάνηκαν σε όλη την διάρκεια του αγώνα ειδικά από τους «παλιούς».
1. ΑΔΕΙΟΔΟΤΗΣΗ. Τα χαρμόσυνα νέα είχαν έρθει από την Παρασκευή 8 Απριλίου. Έτσι αυτό το παιχνίδι ήταν ένας ΤΕΛΙΚΟΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.
Υ.Γ. 1: Δεν ξέρω αν ο «Θεός Της Μπάλας» έχει επιλέξει να δικαιώσει την φετινή χρονιά αυτά τα παιδιά, ελπίζω πως ΝΑΙ, γιατί δύσκολα θα ξαναβρεθούν όλοι μαζί για να πανηγυρίσουν κάτι που αξίζουν τρία χρόνια τώρα.
Υ.Γ. 2: Η αδειοδότηση σημαίνει πολλά για τον ΠΑΣ, αλλά και για τον κ. Χριστοβασίλη.
Αλλά την ανάλυση θα την κάνουμε μετά το τέλος των αγωνιστικών υποχρεώσεων.